Na co zwrócić uwagę wybierając elektrody do zgrzewarek?

Odpowiednia praca sprzętu zależy od jego wyposażenia oraz jakości części w nich umieszczonych. Nie inaczej jest z działaniem zgrzewarek, które są popularne zarówno w przemyśle, jak i w domach. Zgrzewarki ułatwiają życie wielu osobom, dlatego ważne jest, aby komponenty użyte do produkcji tego sprzętu były jak najwyższej jakości. W tym artykule przyjrzymy się elektrodom do zgrzewarek, a w szczególności parametrom, które będą miały wpływ na jakościową pracę zgrzewarki.

Czym charakteryzuje się elektora do zgrzewarki?

Elektrody do zgrzewarek to niewielkie kawałki metalu, które zostały uformowane w różnego rodzaju kształty, aby pasować do urządzeń, ale również do charakterystyki pracy maszyny. Ich głównym zadaniem jest przekazywanie energii elektrycznej oraz nacisku podczas procesu zgrzewania. Aby osiągnąć odpowiednie wyniki zgrzewania, niezbędne jest wybranie odpowiedniego kształtu elektrody, wśród których znajdziemy podłużne i cienkie walce, szpice, kolanka oraz inne figury asymetryczne. Zakrzywione modele są najczęściej stosowane do trudnodostępnych miejsc.

Jakie materiały stosuje się do produkcji elektrod?

Ze względu na swoją charakterystykę działania, elektroda zastosowana w zgrzewarce musi być dobrym przewodnikiem prądu, a także musi być bardzo wytrzymała. Zgrzewarka pracuje czasami przez wiele godzin, dlatego materiał musi być odpowiednio dopasowany do trybu pracy zgrzewarki. Najczęściej wykorzystywane są stopy miedzi z innymi metalami. Ważną informacją jest to, że norma ISO 5182 określa, co dokładnie oraz w jakiej wielkości powinno znaleźć się w stopie miedzi, aby elektroda mogła być prawidłowo eksploatowana. Przed decyzją o zakupie elektrod marki elmedur warto przeanalizować, jaki model będzie najlepszy.

Jakie są parametry zgrzewania?

Na proces zgrzewania mają wpływ zarówno natężenie prądu, jak i siła dociskania wytwarzana przez elektrodę. Dlatego elektrody powinny być wybierane w zależności od zgrzewanego materiału zgodnie z normami ISO 5182. Ważny jest jeszcze kształt, grubość, oraz wymiary zgrzewanych ze sobą elementów. Ze względu na dużą różnorodność materiałów, elektrody elmedur mogą być umieszczone w różnych konfiguracjach zgodnie z ich przeznaczeniem. Jeśli elektrody zostały wybrane nieprawidłowo, to oznacza, że proces zgrzewania będzie niejakościowy. Materiały nie będą ze sobą połączone lub będą powstawały dziury na powierzchni materiału. Jeśli taka sytuacja wystąpi, to należy przystąpić do wymiany elektrod.

Prawidłowa praca maszyny to podstawa efektywnego działania w pracy, dlatego postaw na doskonałe wyposażenie zgrzewarek. Jednym z ważniejszych elementów całej konstrukcji zgrzewarki będą elektrody, które zapewniają skuteczne łączenie materiałów w zgrzewie. Aby wybrać odpowiednie elektrody, należy wcześniej poznać cechy oraz wielkość zgrzewanych przedmiotów, a następnie należy wybrać odpowiednie kształty elektrod. Oprócz tego należy zwrócić uwagę na odpowiedni stop miedzi wraz z innymi metalami zgodnie z normami ISO. Tylko wtedy zgrzewarka może działać prawidłowo.