Gniecione ziarno kukurydzy jako pokarm dla zwierząt hodowlanych

Jednym z najważniejszych aspektów w hodowli zwierząt jest ich karmienie. Każdy hodowca, któremu zależy, aby jego zwierzęta, były zdrowe, silne, dobrze się rozwijały i były produktywne, musi zapewnić im odpowiednią karmę. Taka karma musi cechować się przede wszystkim dobrą jakością i dostarczać wszystkie niezbędne dla rozwoju zwierząt składniki. Obecnie bardzo cenioną i często stosowaną karmą dla zwierząt hodowlanych jest kukurydza w różnej postaci.

Jaką kukurydzę podawać zwierzętom?

W zależności od potrzeb zwierząt można im podawać suchą kukurydzę, mielone ziarna kukurydzy, kiszoną kukurydzę lub gniecione ziarno kukurydzy. Można podawać kukurydze jako uniwersalny pokarm, a można również bardziej dostosować ja do potrzeb konkretnych zwierząt. Ziarnem kukurydzy gniecionej często karmione jest bydło, ponieważ bardzo dobrze zaspokaja ich potrzeby żywieniowe.

Gniecione ziarno kukurydzy dla bydła

Jest kilka powodów, dla których bydło dobrze jest karmić gniecionym ziarnem.

  • Ziarno gniecione jest wolniej rozkładane w żwaczu, dzięki czemu część skrobi dostaje się do jelita cienkiego i tam jest strawiona.
  • Takie ziarno jest lepiej przyswajalne.
  • Dostarcza większą wartość energetyczną niż kukurydza podawana w całości.
  • Jest stosunkowo tania jako pokarm.
  • Dzięki karmie lepszej jakości, pożywniejszej, bardziej dostosowanej do potrzeb zwierząt, dającej więcej energii są one bardziej produktywne. Ma to szczególne znaczenie w stadach o bardzo dużej wydajności mlecznej, w których mogą występować osobniki o ujemnym bilansie energii.
  • Można ją podawać w formie zarówno suchej, jak i zakiszonej, dla bydła mlecznego bardziej zalecana jest forma kiszona.
  • Karmienie gniecionym ziarnem kukurydzy pomaga uniknąć chorób metabolicznych u bydła.
  • Taka karma nie zawiera żadnych substancji antyżywieniowych.
  • Taki pokarm posiada dużo witamin i minerałów, niezbędnych do prawidłowego rozwoju zwierząt.

Czy gniecionym ziarnem kukurydzy karmi się tylko bydło, czy również inne zwierzęta hodowlane?

Taką kukurydzą można karmić wszystkie zwierzęta hodowlane, ale najbardziej zalecana jest do krów mlecznych. Jednak bez przeszkód można nią także karmić trzodę chlewną, czy drób. Kukurydza jest paszą wysokiej jakości, dlatego niezależnie od formy będzie pożywna. Jednak forma gnieciona, czy zakiszona potrafią wydobyć z niej jeszcze więcej wartości odżywczych. Wielu hodowców karmi gniecionym ziarnem kukurydzy nie tylko bydło, ale również inne zwierzęta hodowlane, więc nie jest to pożywienie tylko dla bydła, jest ono jedynie zalecane ze względu na swoje wartości odżywcze.

Kukurydza w różnej postaci już od wielu lat odgrywa ważną rolę w żywieniu zwierząt, a sami hodowcy cenią ją jako wartościową karmę. Jest lepiej przyswajalna, ma większe właściwości odżywcze i lepiej zaspokaja potrzeby zwierząt niż inny popularny pokarm stosowany w hodowli zwierząt, a mianowicie pszenica.