Luty w ogrodzie i na parapecie

Luty to miesiąc , kiedy zima nie raz trwa jeszcze na całego. Mogłoby się wydawać, że to jeszcze za wcześnie na prace ogrodnicze czy uprawę roślin lecz to nic bardziej mylnego. Teraz jednak coraz częściej temperatury w tym miesiącu są coraz wyższe – wynika to z ocieplania się klimatu. Ponadto to właśnie w lutym dzień wydłuża się , aż o 2 godziny. Prawdziwi miłośnicy ogrodnictwa już w tym miesiącu mają ręce pełne roboty.

Luty i ogrodzie

To właśnie w lutym rozpoczyna się zimowe przycinanie drzewek i krzewów owocowych. Pamiętajmy, że najwcześniej przycinamy drzewka owocowe, które są najbardziej odporne na niskie temperatury. Należą do nich jabłonie oraz grusze, czyli jedne z najbardziej popularnych i najczęściej uprawianych gatunków drzew owocowych w Polsce. Jeżeli decydujemy się na większe cięcie ( tzw. duże ślady po cięciu) to zabezpieczamy miejsca odcięcia specjalnie do tego przeznaczoną maścią ogrodniczą. Sprawdzamy także pnie. Jeżeli wybielone pnie drzewek zostały obmyte przez opady atmosferyczne jest to najlepszy okres, aby tą czynność powtórzyć. Warto także sprawdzić zabezpieczenie pni drzewek oraz krzewów przed dziką zwierzyną( np. zającami) oraz gryzoniami. Zabezpieczamy je poprzez założenie specjalnych osłonek lub posmarowanie pni od nasady środkiem odstraszającym. Luty to także idealny czas na przycięcie krzewów owocowych takich jak maliny, porzeczki czy agrest. Jeżeli na działce zalega jeszcze śnieg, możemy obsypać nim krzewy czarnej porzeczki. Sprawi to, że pąki będą się rozwijać nieco później, co zmniejszy ryzyko ich zmrożenia przez przymrozki.

Luty na parapecie

W lutym na naszych parapetach pojawiają się pojemniki, do których zasiewamy przeróżne nasiona. Należy użyć do tego odpowiedniej ziemi oraz przykrycia ( folia lub szkło). Kiedy rozsady wykiełkują należy ściągnąć przykrycie i zapewnić im bardzo dobrze nasłonecznione miejsce. W ten sposób możemy wyhodować nie tylko sadzonki warzyw, ale również kwiatów, które w późniejszym czasie wysadzimy do naszego ogródka.

 

Jak widzimy luty w ogrodzie i na parapecie jest bardzo ciekawy. Jest to miesiąc , w którym przyroda powoli budzi się do życia z zimowego snu, dzień się wydłuża, a ogrodnicy mają ręce pełne roboty.