Drewno budowlane i płyty drewnopodobne – czyli jakie?

Drewno to najstarszy, a jednocześnie najbardziej popularny i ceniony materiał budowlany. Idealnie nadaje się w roli elementu konstrukcyjnego, a także podczas wykańczania wnętrz. Jego cena jest jednak wysoka, dlatego z powodzeniem można zastąpić je materiałami drewnopochodnymi, które tworzone są coraz precyzyjniej i wykazują coraz lepszą trwałość i solidność.

Płyty drewnopochodne różnią się między sobą. Ze względu na sposób ich wytwarzania, a także na to, z jakiego surowca zostały wykonane, można rozróżnić kilka ich rodzajów. Najpopularniejszymi są oczywiście płyty sklejki i płyty OSB.

Sklejka to materiał kompozytowy, który tworzy się za pomocą klejenia nieparzystej liczby cienkich warstw drewna. Arkusz sklejki to zaledwie 3 milimetry, jest zwany fornirem – tworzy płytę. Od jego grubości zależy, jaka sklejka powstanie: cienko- czy też grubowarstwowa. Do jej produkcji używa się takich drzew jak: olcha, sosna, brzoza, buk, a także drzew egzotycznych.

Niezwykle popularnymi są też płyty OSB. Stosowane są zarówno w budownictwie, jak i w meblarstwie. Pozwalają na konstrukcje szalunków czy domków szkieletowych, świetnie też sprawdzają się podczas produkcji regałów czy biurek. Cechują się dużą odpornością na wilgoć i wytrzymałością. Dzielą się na różne rodzaje różniące się stopniem wytrzymałości na warunki atmosferyczne (OSB-1, OSB-2, OSB-3, OSB-4).

Na uwagę zasługują też płyty wiórowe i wiórowo-cementowe, które w dużej mierze powstają z wiórów drzewnych połączonych ze sobą klejem syntetycznym (wiórowe) lub cementowym zaczynem (wiórowo-cementowe). Stosuje się je w konstrukcjach budowlanych (na przykład jako elementy ścian zewnętrznych),a także w przemyśle meblowym. Z tego typu płyt tworzyć można na przykład panele boazeryjne.

Dostępne są także płyty paździerzowe, płyty wiórowo – paździerzowe, a także płyty pilśniowe. Do produkcji pierwszych z nich wykorzystuje się paździerze konopne, lniane lub mieszanki. Utwardza się materiał na gorąco i sprasowuje pod ciśnieniem przy dodaniu kleju syntetycznego. Podobnie wygląda produkcja płyt wiórowo – paździerzowych, aczkolwiek dodaje się jeszcze wióry. Płyty pilśniowe natomiast powstają z rozdrobnionych odpadów drewna drzew iglastych z dodatkiem oleju schnącego lub, w jego zastępstwie – żywicy syntetycznej.